zpět

U metra Želivského vyroste nová čtvrť Hagibor s byty, obchody, kancelářemi i kulturním centrem a parkem

U metra Želivského vyroste nová čtvrť Hagibor s byty, obchody, kancelářemi i kulturním centrem a parkem

Praha, 16. května 2019 – Skupina Crestyl dnes představila koncepci nového projektu v sousedství stanice metra Želivského. Nyní zanedbané území nahradí nová živá čtvrť Hagibor. V unikátním místě, které symbolicky ukončí Vinohradskou třídu, postupně vyroste celkem pět rezidenčních domů společně se stejným počtem administrativních budov. Vše propojí centrální pěší bulvár s obchody a restauracemi, který povede od východu z metra, a náměstí s multifunkčním kulturním centrem. Zde bude sál pro několik set diváků a sídlo orchestru PKF – Prague Philharmonia (dříve fungující pod názvem Pražská komorní filharmonie) a managementu této umělecké instituce. Součástí nové čtvrti Hagibor bude i obrovský dvouhektarový park. V rámci první etapy, jejíž výstavba začne již letos na podzim, vyrostou dva bytové domy Alfa a Beta. Investice do první etapy je téměř jednu miliardu korun. Náklady na celý projekt, který již byl schválen i ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, pak překročí devět miliard.

„Po vzniku nové čtvrti DOCK v brownfieldu po bývalých libeňských docích jsme se rozhodli oživit další nyní zanedbané území v širším centru Prahy. Lokalita pražského Hagiboru přímo navazující na Vinohradskou třídu je naprosto unikátní a vidíme v ní velkou budoucnost. Naším cílem je vytvořit z tohoto místa skutečně prestižní adresu, i proto zde nechceme jen stavět další domy, ale pečlivě řešíme koncepci celé čtvrti. Ze zkušeností víme, že kombinace bydlení a pracovního prostředí se vzájemně skvěle doplňují, zde jsme vše rozšířili i o kulturní rozměr,“ vysvětluje Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl. „V projektu Hagibor klademe společně s architekty obrovský důraz na veřejný prostor, na jeho funkčnost, na dostatek městské zeleně a celkové propojení venkovních prostranství s potřebami budoucích obyvatel a nájemců kanceláří.“

Projekt Hagibor vyroste na pomezí žádaných rezidenčních čtvrtí Vinohrady a Strašnice, na konci Vinohradské třídy u stanice metra a tramvají. V přímém sousedství se nachází rozsáhlý sportovní areál s multifunkční halou a nově zrekonstruovanými tenisovými kurty. Další možnosti sportovního vyžití, ale i odpočinku nabídnou nový obrovský park a veřejné plochy o rozloze dvou hektarů – tedy plné čtvrtiny plochy celého projektu. Veškerá občanská vybavenost je v blízkém okolí, navíc další nabídka služeb, obchodů, kaváren a restaurací bude přímou součástí projektu. Samozřejmostí je vybudování dětského hřiště, počítá se i s novou mateřskou školkou. Celá lokalita pak bude napojena na městské cyklotrasy.

Důraz na urbanismus a architektonické řešení

Pro projekt Hagibor se spojila dvě mezinárodní architektonická studia – Bogle Architects a Ian Bryan Architects (IBA), která společně vytvořila vzdušný a světlý prostor, který dá vyniknout každému domu a bude nabízet vyváženou kombinaci designu a funkčnosti. Crestyl navíc zapojil i světoznámého krajinářského architekta Michela Desvigne – ten se zabývá rozsáhlým veřejným prostorem, který tvoří čtvrtinu celého území. Vše je vyřešeno chytře, s respektem k okolí a důrazem na soukromí budoucích obyvatel. Zástavba celého nyní zanedbaného území byla pečlivě konzultována a schválena ze strany Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Autorem celkového urbanistického řešení lokality a zároveň komerční části projektu, která zahrnuje pět objektů s celkem 80 tisíci m2 kanceláří, je oceňované studio Bogle Architects vedené Ianem Boglem. Ten se podílel například na ikonickém londýnském mrakodrapu Swiss Re Tower přezdívaném „Okurka“.

IBA má na starosti rezidenční část, v rámci které vznikne přibližně 650 bytů v pěti domech. Jedná se o dlouhodobě etablovanou architektonickou a designovou kancelář založenou britským architektem Ianem Bryanem. Stojí například za rezidencemi v pražské čtvrti DOCK nebo pražským hotelem Kempinsky.

Prioritou nové čtvrti Hagibor je pak veřejný prostor – jeho koncepci řídí nejvýznamnější krajinářský architekt současnosti Michel Desvigne, který propojí kancelářské a rezidenční budovy s parkem a všemi venkovními prostranstvími do jednoho harmonického celku. Desvigne je autorem urbanistických řešení, veřejných prostor a parků po celém světě, například v Paříži, Tokiu nebo Detroitu.

Unikátní kulturní rozměr

Hagibor není jen o bydlení a práci, ale i o kultuře a veřejném prostoru. Středobodem nové čtvrti bude veřejné prostranství, které bude i díky své poloze přirozeným místem pro setkávání a různé akce. V rámci druhé etapy se za přibližně čtyři roky v areálu otevře i kulturně-společenské centrum s multifunkčním sálem, kavárnou, barem a veřejným parkingem v podzemí. V této budově bude sídlit soubor PKF – Prague Philharmonia, který vznikl v roce 1994 z iniciativy proslulého dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství.

„Již od vzniku našeho orchestru hledáme důstojné sídlo, které bude odpovídat tomu, co chceme reprezentovat – svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, kterou vkládáme do každého koncertu,“ říká Radim Otépka, ředitel PKF – Prague Philharmonia. „V projektu Hagibor budeme mít vše postaveno přesně podle našich potřeb a získáme tak i plnohodnotnou zkušebnu, která nám v současné době citelně chybí a určitě pomůže našemu dalšímu rozvoji. Věříme, že se nám podaří dodat celému místu další, kulturní rozměr.“ 

První etapa: rezidence Alfa a Beta

V rámci první etapy se začnou již letos na podzim stavět dva bytové domy Alfa a Beta, jejich dokončení je naplánováno na druhou polovinu roku 2021. Budovy jsou umístěny ve východní části nové čtvrti Hagibor u ulice Počernická. Nabídnou celkem 168 bytů od 1+kk až po 5+kk, každý z nich s balkonem nebo terasou. Oba domy budou mít centrální recepci s ostrahou a nonstop provozem a službami. V přízemí orientovaném do ulice Počernická vznikne také prostor pro obchod či služby.

Jak je u projektů skupiny Crestyl zvykem, byty se budou vyznačovat vysokou kvalitou použitých materiálů a důrazem na funkční design. Myslí se i na zdánlivé detaily a počítá se i s využitím těch nejmodernějších technologií přesně dle požadavků budoucích obyvatel – inteligentních systémů řízení domácnosti, individuálních klimatizací napojených na centrální vzduchotechniku, rekuperace vzduchu či podlahového vytápění. Například stínění bytů bude řešené venkovními žaluziemi nebo pomocí moderních screenových rolet, které zajišťují ochranu proti slunečnímu záření, průniku tepla i pohledu zvenčí, ale zároveň propouští přirozené světlo a nebrání výhledu z okna ven. Podle typu konkrétního bytu budou jednotlivá řešení již součástí standardního vybavení, nebo za příplatek. Samozřejmostí budou podzemní garáže vybavené nabíječkami na elektromobily.

Přílohy
Stáhnout