zpět

Ikona současné světové architektury a designu Thomas Heatherwick stojí za podobou pražského Savarinu

Ikona současné světové architektury a designu Thomas Heatherwick stojí za podobou pražského Savarinu

Praha po dlouhé době získá novou unikátní architekturu, a to přímo v sousedství Václavského náměstí

Praha, 20. září 2019 – Ikona současné světové architektury a designu Thomas Heatherwick a jeho studio navrhli novou podobu projektu Savarin u pražského Václavského náměstí. Ten zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami. Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí se svým vlastním charakterem. Nové pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole, zahrada a náměstíčko vnesou život do vnitrobloku a veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Díky zapojení studia Heatherwick získá Praha novou unikátní architekturu světového formátu. Studio Heatherwick totiž patří k nejúspěšnějším světovým architektonickým a designérským ateliérům současnosti a stojí za unikátními projekty po celém světě, navíc je často oceňováno právě za revitalizaci opuštěných prostor.

„Projekt Savarin je pro nás srdcovou záležitostí a i kvůli jeho umístění v srdci metropole chceme, aby zde vznikla hodnotná architektura světového formátu. I proto jsem nadšený, že se nám podařilo navázat spolupráci se špičkovým architektonickým a designérským studiem Heatherwick, stálo nás to opravdu hodně práce a úsilí,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl. „Chceme, aby projekt Savarin zapadl do celkové vize Prahy. I proto počítáme s renovací všech zchátralých chráněných historických budov a vnesením života do vnitrobloku. Hledíme ale i do budoucna – díky zapojení studia Heatherwick získá pražský Savarin možnost zařadit se mezi další světové ikony architektury,“ dodává.

Heatherwick klade u projektu Savarin důraz na maximální zpřístupnění veřejnosti

„Je úžasné oznámit první projekt mého studia v Praze. Jsem nadšený, že mám příležitost pracovat v tak obdivuhodném městě a věřím, že designové nápady našeho studia vytvoří jedinečné místo a stanou se inspirujícím doplňkem historického centra Prahy,“ říká Thomas Heatherwick. 

Podle něj tento projekt oživí stávající historické budovy a zároveň přinese novou architekturu do vnitrobloku kolem jízdárny. Cílem je oživit propojení skrz toto místo jak na úrovni ulice, tak střešní krajiny, a vytvořit tak nový významný veřejný prostor v srdci Prahy. Design byl inspirován kontextem a bohatým historickým dědictvím města – od velkolepých barokních paláců přes obyčejné domy s pavlačemi a dvorky.

 

Se studiem Heatherwick získá Praha novou unikátní architekturu světového formátu

Studio Heatherwick patří k nejúspěšnějším světovým architektonickým a designérským ateliérům současnosti. Stojí za unikátními projekty po celém světě, například za novými centrálami giganta Google v Londýněv Kalifornii (ve spolupráci s BIG), organicky pojatým studijním centrem v Singapuru, novým futuristickým parkem Pier 55 a unikátním veřejným prostorem Vessel v New Yorku nebo ikonickým britským pavilonem na výstavě Expo 2010. Studio ale proslavil i návrh ohniště pro olympiádu v Londýně v roce 2012 nebo nový design londýnských doubledeckerů.

K nejnovějším projektům patří třeba inovativní přestavba tokijské čtvrti Toranomon-Azabudai nebo rekonstrukce 130 let starého londýnského výstaviště Olympia. Právě za revitalizaci opuštěných prostor je studio Heatherwick často oceňováno – přeměna starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA byla loni v této kategorii oceněna jako světová stavba roku a mezi letošními finalisty je londýnský projekt Coal Drops Yard, díky kterému se nevyužívané uhelné sklady proměnily na veřejný multifunkční prostor. Tato přestavba již byla před pár měsíci oceněna prestižní britskou RIBA National Award. Projekt Savarin v Praze tak má možnost zařadit se mezi další světové ikony architektury vznikající pod taktovkou studia Heatherwick.

Savarin propojí čtyři samostatné části s okolím

Projekt Savarin je umístěn přímo v sousedství pražského Václavského náměstí, které s odkazem na tradici václavských pasáží propojí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. Zahrnuje pečlivou rekonstrukci stávajících historických budov a vznik úplně nového veřejného prostoru se zelení, otevřeným prostranstvím ve vnitrobloku a komerčními plochami. Savarin se skládá ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. Ctí tak tradiční pražské urbanistické uspořádání, kde na sebe navazují různě velké ulice, náměstí, dvory nebo parky, které pohromadě tvoří harmonický celek.

Budova orientovaná do Jindřišské ulice nabídne svůj vlastní zelený vnitroblok a několik restaurací. V druhé části s vchodem z Panské bude tržnice Time Out Market s přibližně patnácti různými gastro službami – unikátní kulinářské zážitky tak budou dostupné i pro obyvatele Prahy a za dostupnou cenu, nevzniknou další restaurace jen pro turisty. V bloku tří budov směřujících na Václavské náměstí bude umístěna pasáž s obchody a službami. Všechny tyto tři části povedou návštěvníky do samotného srdce projektu – nového veřejného prostoru s parkem a pečlivě zrekonstruovanou budovou historické jízdárny, o které doposud veřejnost vůbec nevěděla, a paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Právě tento barokní skvost tak po velmi dlouhé době opět získá svou původní koncepci, kdy na palác s nádvořími naváže park a jízdárna.

Samozřejmostí je zachování a kompletní rekonstrukce celých historických budov orientovaných do ulice, nejen samotných fasád. Celý vnitroblok se otevře veřejnosti, v novém projektu bude 3,5x více (6 700 m2) veřejně přístupných venkovních ploch než nyní. Vedle Františkánské zahrady tak vznikne u Václavského náměstí další prostor vhodný pro relaxaci a volný čas s nově vysázenou zelení, lavičkami, fontánami a pítky. Veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Nové volně přístupné pasáže umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole. Budou napojené na stávající průchody a propojí ulice kolem celého bloku. Pasáže budou bez dveří, vše bude přístupné bezbariérově a vznikne i nový přímý bezbariérový vstup do metra Můstek.

Projekt Savarin nabídne unikátní spojení umění, inspirace, módy, kultury, architektury a kulinárních zážitků. Má za cíl vylepšit nabídku služeb, zábavy, veřejných prostor a obchodů i pro rezidenty, mělo by se jednat o ideální místo pro každodenní nákup běžného občana. Nyní je vše ve finální fázi příprav. Se zahájením první části stavby – rekonstrukce barokního paláce Savarin – se počítá ještě v tomto roce.

Přílohy
Stáhnout