zpět

Český Crestyl kupuje za 8,5 miliardy korun klíčového rezidenčního developera v Polsku

Praha, 25. května 2021 – Český developer a investor Crestyl poprvé oficiálně vstoupil do zahraničí, a to akvizicí v Polsku, díky které se stává regionálním hráčem na středoevropském trhu rezidenčních nemovitostí. Společně s investiční skupinou Cornerstone Partners včera večer dokončil koupi velkého polského rezidenčního developera Budimex Nieruchomości. Ten byl součástí největší polské stavební skupiny Budimex SA, která je vlastněná obří španělskou infrastrukturní společností Ferrovial. Transakce v hodnotě 1,51 miliardy zlotých (přibližně 8,5 miliardy Kč) je jedním z největších realitních obchodů ve střední a východní Evropě od vypuknutí koronavirové pandemie. Díky této expanzi doplní společnost Crestyl své rozsáhlé aktivity v oblasti komerčního developmentu až o šestinásobek dosavadního ročního objemu prodeje rezidenčních nemovitostí. Crestyl také oznamuje uzavření strategického partnerství s jednou z největších společností poskytujících nájemní bydlení v Evropě Heimstaden Bostad, která v následujících pěti letech odkoupí 2500 bytů na pronájmy.

„Jsme opravdu rádi, že se celou transakci podařilo úspěšně dokončit a vstoupit tak na polský trh prostřednictvím tak solidní platformy, jakou je Budimex Nieruchomości. Jedná se o milník v evoluci Crestylu, stali jsme se klíčovým hráčem středoevropského trhu rezidenčních nemovitostí,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel společnosti Crestyl. „Dlouhodobý výhled polského trhu s bydlením je velmi optimistický. I přes neustálý růst je zde počet bytů v přepočtu na obyvatele stále výrazně nižší, než kolik je průměr EU. Navíc je polský rezidenční sektor stále velmi roztříštěný a přináší nám tak obrovské příležitosti. Věříme, že naše partnerství s Cornerstone a zkušenosti stávajícího týmu Budimex Nieruchomości v čele s ředitelem Damianem Kapitanem umožní dosáhnout těch nejlepších výsledků.“

„Společně s Crestylem chceme z firmy vybudovat významného hráče ve střední a východní Evropě jak v oblasti rezidenčních nemovitostí k prodeji, tak k pronájmu. Tato akvizice je prvním krokem k tomuto cíli,“ říká Paweł Dębowski, Managing Partner v polské investiční skupině Cornerstone Partners, která patří k předním společnostem v oblasti správy investic do soukromého kapitálu ve střední a východní Evropě.

Budimex Nieruchomości je jedním z předních polských rezidenčních developerů, jeho předchozí majitel Budimex SA je kotován na varšavské burze cenných papírů. Od svého vzniku v roce 1999 firma postavila více než 18 600 bytových jednotek v pěti velkých polských městech – Varšavě, Krakově, Poznani, Gdaňsku a Vratislavi. Jen za loňský rok negativně ovlivněný epidemií koronaviru prodala téměř 1700 bytů a aktuálně má ve výstavbě 19 projektů. Budimex Nieruchomości má přibližně 150 zaměstnanců a vlastní majetek firmy dosahuje téměř 500 milionů EUR.

K dokončení akvizice přispělo i uzavření dlouhodobého partnerství s jednou z největších společností poskytujících nájemní bydlení v Evropě Heimstaden Bostad, která v České republice vlastní 43 000 bytů. Heimstaden během následujících pěti let odkoupí od Budimex Nieruchomości do svého vlastnictví 2500 nájemních bytů a po dvou předchozích akvizicích v Polsku z tohoto roku se stane lídrem na polském trhu.

Jako právní poradci se na transakci podílely společnosti Dentons a Linklaters. Colliers poskytovala obchodní poradenství, MDDP byla finančním a daňovým poradcem a Europtima zajišťovala technické due diligence.

Přílohy
Český Crestyl kupuje za 8,5 miliardy korun klíčového rezidenčního developera v Polsku Stáhnout